Akné v kosmetické praxi

18.7.2016

Autor: Miroslava Sadílková


V kosmetickém saloně se setkávám s klientkami a klienty, kteří mají nečistou, problematickou mastnou nebo smíšenou pleť s velkým výskytem komedonů, jež jsou často zanícené a podebrané. Z kosmetického hlediska rozlišujeme dva typy:     

Seborrhoea oleosa

(seborea olejovitá, nadměrná tvorba kožního mazu)                                                   

Charakteristickým znakem je velmi mastná pleť, jejíž příčinou je nadměrná funkce mazových žláz. Přebytek mazu zanechává na pokožce olejovitý mastný lesk. Kromě toho se ve vyústění žláz hromadí maz, takže jsou rozšířené. Zredukováním ochranného kyselého filmu pokožky má tato často zažloutlá pleť větší sklon ke vzniku různých forem akné.     

Seborrhoea sicca

(seborea sicca, tzv. „suchý mazotok“)                                                                                               

Šupinky v obličeji a na vlasové pokožce podobné otrubám propůjčují seboree sicca její charakteristický suchý vzhled. Lokální hyperkeratózy (zvýšené rohovění kůže) na vyústění folikulů tvoří tvrdé špunty (komedomy), které ucpávají vývody mazových žláz. Pod vlivem suché seborey se jinak měkký kožní maz zhutňuje, čímž dochází k zadržování mazu (mazové cysty). 


Často se obě formy seborey překrývají, tj. existují přechody z čisté seborey olejovité přes různé smíšené formy až po čistou seboreu sicca.

Protože příčina seborey spočívá v nadměrných procesech látkové výměny, slouží kosmetické ošetření k uklidnění, vyrovnání a normalizaci těchto zvýšených funkcí. 

U takovéto mastné a nečisté pleti se sklonem k akné se prokázalo, že použití přípravků s liposomy bez chemických konzervačních prostředků a parfemačních látek je ideální péče o pleť, protože pomalu, ale bezpečně navracejí pleť do jejího normálního stavu.

Mezi mé klienty patří také mladí muži, kteří mají problémy v důsledku hormonálních změn a u většiny z nich bohužel i špatné stravovací návyky. Především je to velká konzumace masa, jídel z fast foodů a mléčných výrobků.

V těchto případech se mi velmi dobře osvědčila jako domácí péče:

Jemné čištění pleti

Čisticí gel

Pleťová voda pro mastnou až smíšenou pleť a na postižená místa lokálně Anti Comedo Lotion 4,8

Péče o pokožku s akné

Aktivní péče

Péče o pokožku po odeznění problémů

Nahradit Aktivní péči Liposomem Multi Active Light nebo Multivitaminovým mlékem a při náhlých výskytech zanícených míst je potřeba zařadit Bylinnou ampuli, která zánětlivá místa zklidní.

Důležitá je pravidelná každodenní péče a nezbytné je upravit i jídelníček.


Výborného výsledku jsme například docílily se zákaznicí, která má suchou, citlivou a tenkou pleť. V tomto případě se akné  objevilo po vysazení dlouhodobě užívané antikoncepce. Nepříjemný problém jsme zvládly pravidelným kosmetickým ošetřením v salonu a především každodenní domácí péčí.

 

Používané přípravky na začátku domácího ošetření:

Čisticí mléko, Pleťová voda pro suchou pleť, lokálně Anti Comedo Lotion  pH 4,8

Střed obličeje Liposome Multi Active s heřmánkem

Oblasti s akné Activní péče, Krém na problematickou pleť pouze lokálně

Tuto sestavu přípravků zákaznice používala cca půl roku. Protože se klientka líčí, používá jako podklad pod líčení Krémový make-up a korektor v tužce Olive - Light.

Nyní používá:

Čisticí mléko, Pleťová voda pro suchou pleť, lokálně Anti Comedo Lotion pH 4,8

Na celý obličej Liposome Multi Active s manukou, tea tree a levandulí, Ampuli  vitamin E rozložený do gelu kyseliny hyaluronové a Bělicí krém na odstranění pigmentových skvrn po akné.

Vždy mám velkou radost, když vidím, že naše společné snažení má nádherné výsledky a klienti se opět cítí skvěle. :-)

 Zpět na výpis článkůZískávejte ty nejlepší novinky na e-mail