Atopický ekzém u dospělých a dětí

15.12.2016

Autor: MUDr. Bc. Lucie Jarešová


Atopický ekzém neboli atopická dermatitida (AD) je chronické kožní onemocnění projevující se silným svěděním a vznikem červených, suchých ložisek na těle.

První projevy mohou vzniknout v kterémkoliv věku, všeobecně se u 2/3 pacientů vyskytnou do 2 let věku života. V České republice je prevalence přibližně 5–10 %. Obraz choroby je výsledkem interakce genetické zátěže jedince a vlivem životního prostředí.  Projevy vznikají na základě nepřiměřené obranné reakce organismu na zevní vlivy (alergická reakce).

Mezi hlavní kritéria patří svědění a zhrubění kůže, její začervenání a olupování. Častou komplikací je následná infekce, nejčastěji způsobena staphylokoky nebo streptokoky. Průběh atopického ekzému je dělen na tři fáze. Forma kojenecká, dětská a dospělá.

 

Formy atopické dermatitidy

Kojenecká fáze: 1. – 2. rok života

První projevy se vyskytují v období 2. – 6. měsíce po narození. Atopický ekzém se projevuje suchou, drsnou kůží, zčervenáním nejčastěji v oblasti tváří, čela, hlavy, okolo uší, na krku. Později se začínají ložiska objevovat v oblasti loketních a podkoleních jamek. Svědění kůže u dítěte vyvolává nespavost, neklid, pláč, od 3. měsíce jsou viditelné škrábance. Nejčastějším vyvolavatelem jsou potravinové alergeny (např. kravské mléko, vejce, citrusové plody). Zhoršení ekzému může být též vyvoláno prořezáváním zoubků, očkováním, infekcí. Mezi 9. – 12. měsícem nastává zhoršení.

Dětská fáze: 2 - 12 let

Kolem druhého roku života nastává výraznější fáze se vznikem projevů v loketních a podkoleních jamkách. Ekzémové projevy bývají též výraznější v oblasti krku, šíje, zápěstí a na prstech. Kůže je hrubá, drsná, červená, začíná být přítomna hrubá suchá kůže s hnědou pigmentací. Pokožka obličeje je bledá. Typickým projevem jsou tmavší a zhrubělá oční víčka, chybění zevní 1/3 obočí někdy i řas. Nehty mohou být vyhlazené, lesklé z důvodu dlouhodobého škrábání. Forma může být primární nebo přechází z kojenecké fáze. V tomto období se 75 % dětí zhojí.

Dospívající a dospělá fáze: nad 12 let

Atopický ekzém může po pubertě oslabit svou intenzitu a projevy mohou být diskrétnější. Lokalizace se mění. Kromě podkolení a loketních jamek bývají postiženy ruce, prsty, plosky, tváře, okolí rtů, očí, prsních bradavek. V popředí je zhrubění – lichenifikace kůže.

 

Nepříznivé faktory

Mezi nepříznivé faktory patří např. časté mytí mýdlem, kontakt se saponáty, chlorovaná voda, vlněné tkaniny, látky s vlasem, horká voda, prašné prostředí (např. pískoviště, hlína), dráždivé chemikálie, plyšové hračky.

 

Léčba

Terapie atopického ekzému je lokální a celková. Primární je svědění kůže a projevy vznikají následkem škrábaní. Je proto nutné omezit tyto spouštějící mechanizmy. Velmi důležité je upoutat pozornost dítěte jinou činností. Doporučuje se snížení teploty v místnosti, časté větrání. Ostříhání nehtů a naučení dítěte se spíše hladit bříšky prstů. Na noc používat bavlněné rukavice nebo uzavřené rukávy.

Lokální terapie je nezbytnou a základní léčbou k obnovení poškozené bariérové funkce kůže. Dobře zvolený krém nebo mast tiší svědění, hydratuje, promašťuje, zmírňuje zánět. Záleží na klinickém stádiu kožního onemocnění a výběru účinných látek. Na mokvající, živě červené, podrážděné okrsky kůže se aplikují obklady, které mají zklidňující a vysušující účinek, např. Jarischův roztok, slabě růžový roztok hypermanganu, odvar z černého čaje. Provádí se gázou, která se namočí v roztoku, poté se vymačká a přiloží na postižená místa, po zchladnutí (1-2 min.) obvazu je nutná výměna. Celková doba obkladování se doporučuje 10-15 min. Opakujeme 3x denně. Ložiska se nesmí neprodyšně zakrývat z důvodu možnosti zhoršení ekzému. Obklady se nedoporučuje aplikovat na vysušenou pokožku, vedlo by to k dalšímu vysušení kůže. V terapii se osvědčují též léčebné koupele např. s obsahem mořské soli, dubové kúry, slabě růžového roztoku hypermanganu.

Promašťování kůže je základem správné terapie. Spotřeba masti nebo krému za 1 měsíc by měla být u kojence 500 g, u většího dítěte až 2 kg. Je nutné poučit pacienta a rodiče, že správné ošetřování spočívá v nanášení menšího množství krému nebo masti, ale čím častěji, tím lépe. Při zhoršení ekzému je nutné promazávání několikrát denně (při začátku cca 10x, po 2-3 týdnech 2-3x denně). Různé kosmetické prostředky mohou kůži dráždit z důvodu obsahu konzervačních látek a parfémových složek, ale zhoršení může nastat též po aplikaci „přírodní“ kosmetiky (heřmánek a jiné byliny). Dětská kosmetika musí zvlhčovat, promašťovat, nedráždit. Na erytematozní ložiska se aplikují krémy s obsahem kortikosteroidů anebo imunomodulátorů. Používání KS je bezpečné, pokud jsou dodržována pravidla jejich aplikace. Působí protisvědivě a mají protizánětlivé účinky. Zklidňují projevy ekzému, ale neodstraňují příčinu. Léčba by měla být intervalová. Je doporučována aplikace 1-2 x denně jen na místa postižená (aplikace za ½ hodiny po promaštění, na noc), doba léčby je individuální. Při infikování ložisek, nejčastěji stafylokoky a streptokoky je vhodná aplikace antibiotických krémů v kombinaci s kortikoidy. Tyto krémy se aplikují 2 x denně, nejméně po dobu 5 dnů, při zlepšení projevů je možné přejít na lokální antibiotickou léčbu. Celkově se užívají nejčastěji antihistaminika. Homeopatická léčba je metoda alternativní medicíny. Jsou používány zředěné přírodní látky. Podávaný přípravek neobsahuje prokazatelné množství účinné látky a účinek není vědecky prokázán.

 

Očkování a atopický ekzém

Očkovací látky jsou účinné a bezpečné. Při aplikaci musí být ekzém v klidové fázi, bez akutního zhoršení. Zhoršení ekzému po očkování je časté a trvá cca 3 týdny. Pokud je dítě bez období zlepšení AD doporučuje se jeho odeslání do specializovaných očkovacích center, popř. je možné aplikovat očkovací látku za hospitalizace.

 

Prevence

Preventivní opatření spočívají v zabránění výskytu vyvolávající příčiny. Dítě je nutné přiměřeně oblékat, aby nedocházelo k zapocení. Používat prodyšné, jemné tkaniny, světlé barvy, čepice a rukavice podšité bavlněným materiálem, oblečení nesmí nikde dřít. Při chování dítěte nenosit chlupaté svetry. Do konce prvního roku vynechat některé potraviny, např. vejce, mléko, mléčné výrobky, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, ořechy, mandle, pistácie, slunečnicová, dýňová semínka, sladkosti, med, rajčata, celer, paprika, ředkvičky, křen, luštěniny, kyselé zelí.

Atopický ekzém patří mezi nejčastější kožní onemocnění dětského věku. Neexistuje „zázračný“ lék k úplnému vyléčení.  Základem úspěšné terapie je spolupráce pacienta, rodiny, ale také včasné odeslání pacienta do specializované kožní ambulance.

 Zpět na výpis článkůZískávejte ty nejlepší novinky na e-mail