Rosacea neboli růžovka

26.4.2017

Autor: MUDr. Bc. Lucie Jarešová


Rosacea neboli „růžovka“ je zánětlivé chronické onemocnění kůže obličeje. Postihuje především jeho centrální třetinu, tváře a bradu. Mezi příznaky patří tvorba červených žilek v obličeji, kolem nosu a na nose. Lidé mají vyšší sklon k zarudnutí tváří bez zjevné příčiny. V další fázi vznikají červené pupínky, které mohou vypadat jako akné. U mužů dochází častěji ke zbytnění mazových žláz a vzniká ztluštění kůže na nose. Růžovka není spojena jen s kůží, ale může postihnout též oči, které pálí, jsou červené, vzniká jejich zánět, především spojivek. Mezi spouštějící faktory patří např. alkohol, změna prostředí, přechod ze zimy do tepla, horké nápoje, sauna, klimatizace.

 

Diagnóza

Diagnóza je založena na klinickém vyšetření lékařem, kožním specialistou, při nejasnosti potíží je možné odebrání vzorku kůže na histologické vyšetření. Je nutné odlišení růžovky od projevů akné nebo seborrhoické dermatitidy.

 

Léčba

Léčba závisí na typu postižení. Nejdůležitější je odstranění vyvolávající příčiny. Lokální terapie zahrnuje léčbu krémem s obsahem matronidazolu, např. Rosex nebo Rosalox krém nebo roztokem s antibiotiky při přítomnosti zánětlivých projevů. Pokud jsou přítomny cévky v obličeji, je možné jejich odstranění pomocí elektrokauteru nebo laseru. Díky přístrojům dochází ke stáhnutí cévek a obličej, popř. nos není tak červený. Pokud se tvoří zánětlivé projevy a dermokosmetika s lokální terapií nestačí, je na místě celková léčba antibiotiky, která bývá dlouhodobá. Při rezistenci projevů na antibiotickou léčbu je možné nasazení izotretinoinu. Řešení zbytnění mazových žláz na nose je možné chirurgickým nebo laserovým ošetřením. Laserové zákroky nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. K léčbě samozřejmě patří používání také vhodných dermokosmetických přípravků. Postižení kůže není bohužel vyléčitelné, ale dá se pomocí dostupných přípravků udržet pod kontrolou.

 

Tipy kosmetičky Růženy Kočí

Rosacea je velmi závažné a dlouhodobé onemocnění, které je chronické a postihuje až 10 % populace žen ve středním věku. Je potřeba důkladně zhodnotit momentální stav pleti - samozřejmě v akutním stavu nikdy neošetřujeme. Snažíme se pleť maximálně zklidnit a nezatěžovat ji příliš vydatnými přípravky.

 

Ošetření v kosmetickém saloně

V řadě Dr. Baumann volíme:

- Čistící gel,

- Pleťovou vodu pro mastnou, normální a smíšenou pleť,

- Liposome Multi Active s heřmánkem

nebo Liposome Multi Active s manukou, tea tree a levandulí.

POZOR!

Častá léčba antibiotiky - jde o zánětlivé onemocnění. V tomto případě liposomy vynecháme!

Dále aplikujeme:

- Ampuli jírovec maďal,

- Oční gel,

- a Krémovou pleťovou masku pro mastnou a problematickou pleť + Pleťovou masku s aloe vera v poměru 2:1.

Provedeme jemnou zklidňující, ne dlouhou, masáž:

- nejlépe Sensitive Couperose krémem pro citlivou pleť s rozšířenými žilkami s pár kapkami Ampule jírovec maďal

nebo může být alternativou krém Sensitive Light pro mastnou a citlivou pleť s Multivitaminovým mlékem.

Na závěr odsajeme přebytky a aplikujeme Tekutý make-up s minerálními pigmenty.

Lokálně můžeme použít Krém pro problematickou pleť na bázi kaolínu a minerálních pigmentů (Pimple Cream z řady BeauCaire) pro zakrytí kožních nedostatků.

 

Rosacea si žádá pravidelnou jemnou péči, a proto klientce na doma doporučuji vyjma odličovacích přípravků také Ampuli jírovec maďal a Sensitive Couperose krém pro citlivou pleť s rozšířenými žilkami nebo velice lehký krém Sensitive Light pro mastnou a citlivou pleť.

 

V řadě SkinIdent volíme:

- Pleťový čistící gel (je velmi jemný a nevysušuje pleť),

- Pleťovou vodu,

- Pleťový peeling (vhodný i pro pleť s rosaceou díky jemnému fosforečnanu vápenatému),

- Liposome Vitamin (ideální na doléčení papulek a pustulek, nahradí i krém, nezvyšuje prokrvení)

nebo Liposome Vitamin Super (díky vitaminu B12 tiší podráždění).

POZOR! Častá léčba antibiotiky - jde o zánětlivé onemocnění. V tom případě liposomy vynecháme!

- Oční gel (můžete i na celý obličej - intenzivní hydratace)

- Oční krém (synergický efekt)

- Krémová maska (působí velmi blahodárně)

- Ampule Lecithin Ceramid samotná nebo v kombinaci s Ampulí Vitamin C, H, D-panthenol

- Na lehkou masáž zvolíme Ceramid krém pro mastnou až normální pleť

Na závěr aplikujeme Tekutý make-up podle odstínu pleti vaší klientky.

 

K domácímu ošetření doporučuji opět kromě odličovacích přípravků používat Ampuli Lecithin Ceramid nebo ampuli Vitamin C, H, D-panthenol. Následně pak také Ceramid krém pro mastnou až normální pleť nebo Vitamin krém pro mastnou až normální pleť.Zpět na výpis článkůZískávejte ty nejlepší novinky na e-mail